Prevence

"Čistý zub se nezkazí, v čistém chrupu neexistuje parodontitis ani chrup devastující parodontóza"

Tímto heslem je třeba se řídit, jestliže chcete zubního lékaře potřebovat jen 1x ročně pro kontrolní vyšetření - jen k ujištění, že Váš chrup je zcela bez chybičky bez potřeby jakéhokoli zákroku. 

Čistým chrupem rozumíme zbavení zubů všech zbytků jídla u dásňového okraje tzv. zubního plaku. Tedy tam, kde tenká vrstva skloviny u krčku zubu přechází ve velmi málo odolný cement zubního kořene. Toto místo velmi snadno a rychle podléhá odvápňujícímu účinku kyselin, které jsou konečným produktem metabolismu miliard bakterií, které se dokáží tímto plakem živit a v něm se množit. Zubní kaz a s ním i zánět dásní a ostatní problémy jsou na světě. 

Hygiena dutiny ústní prováděná jednosvazkovým - tzv. singl kartáčkem s použitím vlastní sliny, je díky slinným enzymům jedinečnou technikou, jak předejít vzniku zubního kazu.

Je třeba tímto malým kartáčkem pracovat  U  DÁSNĚ  a to z jazykové i patrové strany zubů a poté ze strany úsměvu. Je nutno pohybovat kartáčkem velmi jemně, dotýkat se dásňového okraje zubů krouživými pohyby zlehka ale dlouho. Při plném chrupu asi 20 min 1x denně, nejlépe večer. Takto vyčištěný chrup je nutno dočistit mezizubními kartáčky. Tuto“mezizubní hygienu“je nutno provádět rovněž 1x denně a to až po již popsaném dokonalém předchozím vyčištění chrupu. Enzymy, kterými je slina vybavena se postarají o rozpuštění i té poslední molekuly jakéhokoli zbytku potravy. 

Pokud se výše uvedená doporučení a opatření nedodržují pečlivě a pravidelně, pak nastupují nutné preventivní úkony prováděné v naší ordinaci. A zde nastupují ultrazvuk a hlavně Laser.

Laser odstraní poddásňový zubní kámen precizně a hlavně bez poškození stěn kořenů zubů, jemuž se nelze vyhnout u klasické operace parodontózy. Poddásňový prostor současně vysterilizuje a tím je dána možnost všem takto nepoškozeným tkáním parodontu k rychlému, efektivnímu zhojení a dokonalé regeneraci. Léčba parodontózy tak probíhá s rychlým bezbolestným hojením, bez otoků, krvácení s následnými hematomy, bez nutnosti šití, podávání antibiotik (laser má sterilizační účinky) bez vystavení pracovní neschopnosti. Nejdůležitější je ale fakt, že Laserem léčená parodontóza a parodontitida má nesrovnatelně vyšší účinnost.

Otázka prevence mnoha chorob dutiny ústní je rozsáhlá. Příště si povíme o dalších.